Jarmark produktów regionalnych

30 sierpnia - 1 września 2019

Elbląg - STARE MIASTO

Informacje dla wystawców

O imprezie


Elbląskie Święto Chleba to doskonała okazja dla całej rodziny, aby atrakcyjnie spędzić czas.

 

Święto Chleba to przede wszystkim jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową. W trakcie tego wydarzenia można spróbować i kupić chleb z najróżniejszych zakątków Polski oraz Litwy. Nie brakuje również miodu, wyrobów cukierniczych, wędlin oraz żywności ekologicznej. Są też stoiska wystawców rękodzieła, kolekcjonerów przedmiotów zabytkowych z całego regionu, a także prezentacje artystyczne i pokazy warsztatowe dawnych rzemiosł.

 

Poniżej w telegraficznym skrócie co się u nas działo podczas poprzednich edycji imprezy:

 

Rok 2013 – VIII Elbląskie Święto Chleba

 

Drodzy Weterani bo tak już chyba możemy tytułować wieloletnich uczestników jarmarku, samych wystawców ale i też gości jak również zwiedzających.

Serdecznie dziękujemy grupowo jak i każdemu z osobna za stworzenie tak wyjątkowego klimatu i magicznego czasu podczas VIII edycji Elbląskiego Święta Chleba.

 

Pobiliśmy dotychczasowe liczniki rejestrujące ilość wystawców – oby tak dalej :0)

Przez trzy dni jarmark żył własnym życiem, zapraszając do Średniowiecznego Obozowiska z licznymi pokazami. W przygotowanych warsztatach Wypiekania Chleba, Warsztatów Tańca Dawnego czy w zabawie z Mennicą Średniowieczną, uczestniczyło wielu mieszkańców miasta jak i gości spoza jego granic. Po raz kolejny gościła na naszym jarmarku Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa MOTOSERCE.

 

Zaś ze sceny rozbrzmiewały typowo folklorystyczne klimaty. Zagościło 15 zespołów z całej Polski oraz miast partnerskich Elbląga na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w tym również dziecięcych, Przeglądzie Kapel Ludowych oraz Zespołów Śpiewaczych. Wieczory upłynęły przy dźwiękach zespołów takich jak KlezmaFour, InoRos oraz Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w kompozycjach z celtyzmem i muzyką irlandzka zespołu Shannon.

VIII edycja Elbląskiego Święta Chleba zakończyła się Bursztynowym Pokazem Ognia – Fair show.

 

Rok 2012 - VII Elbląskie Święto Chleba 

 

Takiego Święta Chleba jeszcze nie było. Elblążanie dobrze bawili się przez trzy dni. Już w piątek po południu tłumy przechadzały się po Starym Mieście, gdzie znajdował się jarmark. Jedni kupowali, inni degustowali. Podczas VII-ej edycji padł rekord. Swoje stoiska rozstawiło około dwustu wystawców, najwięcej w historii całego święta. Najważniejszym produktem podczas tej edycji święta był chleb. Sprzedawano ogromne okrągłe bochny ważące ok. 3 kg pieczone na zakwasie, ale i małe prostokątne chlebki o wadze 40 dkg, z dodatkiem różnych ziaren. Oprócz chleba sprzedawano wędliny polskie i litewskie.

 

Puzony, trąbki, dwóch bliźniaków, charakterystyczne folkowe brzmienie, dużo energetycznej muzyki i gorące oklaski, a na koniec wspólne zdjęcie z elbląską publicznością - tak wygłądał koncert zespołu Golec uOrkiestra. Wydarzenie muzyczne przyciągnęło tłumy mieszkańców Elbląga oraz licznych turystów.

 

Rok 2011 - VI Elbląskie Święto Chleba

 

W niedzielę, 4 września, Robert Sowa zaprezentował swoje kulinarne umiejętności. Na elbląskiej Starówce, rozprzestrzeniał się zapach dań, które degustowali licznie przybyli elblążanie i turyści. W VI Elbląskim Święcie Chleba uczestniczyło ok. 130 wystawców z Polski i Litwy. Zaprezentowali oni najróżniejsze gatunki pieczywa, a ochotnicy mogli uczestniczyć w procesie wypieku chleba. Były także degustacje wyrobów piekarniczych i cukierniczych, miodów, wędlin i żywności ekologicznej.

 

Swoje stoiska mieli również wystawcy rękodzieła i kolekcjonerzy przedmiotów zabytkowych z całego regionu. W ramach imprezy odbyło się wiele prezentacji artystycznych i pokazów dawnych rzemiosł. Wszyscy wystawcy brali udział w konkursie na najciekawsze wypieki i najbardziej interesujące stoisko. Zwycięzców wyłoniła elbląska publiczność. Organizatorzy przygotowali także mnóstwo atrakcji dla dzieci i kącik muzyczny, w którym swoje umiejętności prezentowali lokalni wykonawcy.

 

Zwieńczeniem każdego dnia był koncert wspomnianych już gwiazd – w sobotę zagrał Zakopower z Sebastianem Karpielem-Bułecką, natomiast w niedzielę grupa Carrantuohill z Robertem Kasprzyckim.Zobacz wszystkie zdjęcia
Copyright © 2011 - 2019. Święto Chleba Elbląg
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie Grupa Merlin