Jarmark produktów regionalnych

30 sierpnia - 1 września 2019

Elbląg - STARE MIASTO

Informacje dla wystawców

Koncert Dumitru Harea i zespołu Besarabia

2016-08-17, 08:02

Dumitru Harea i zespoł Besarabia zaprezentują się 03 września 2016.

Koncert odbywa się pod patronatem Ambasady Republiki Mołdawii w Warszawie i na zaproszenie Konsulatu Honorowego Republiki Mołdawii w Elblągu.

Dumitru Harea oraz zespół „Besarabia” Fletnia Pana okres swojej popularności w Polsce przeżywała w okresie renesansu. Dzisiaj niezwykle rzadko można usłyszeć ten niecodzienny instrument. Tym bardziej na żywo i to w rękach prawdziwego wirtuoza, jakim bez wątpienia jest mołdawski fletnista i pedagog Dumitru Harea.

Artysta urodził się w Mołdawii, we wsi Isacova, 50 km od stolicy - Kiszyniowa. Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia.

W 2001 r. wydał swoją solową płytę pt. „Muzyka Duszy”. W 2007 r. Dumitru Harea zakłożył swój zespół, Besarabia (oprócz lidera grupę tworzą grający na akordeonie Andrij Melnyk oraz kontrabasista Roman Chraniu ), z którym promuje muzykę ze swoich stron ojczystych (Mołdawii i Rumunii). Artysta również aktywnie promuje instrument, fletnię Pana, koncertując edukacyjne. Ma w swoim dorobku ponad 1000 takich koncertów, wykonywanych w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski.

Artyści wykonują muzykę klasyczną, filmową i etniczną. W repertuarze Basarbii znajdują się zarówno  żywiołowe tańce – hora, hostropec, jak i nostalgiczne ballady.

Stale współpracuje z Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.Zobacz wszystkie zdjęcia
Copyright © 2011 - 2019. Święto Chleba Elbląg
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie Grupa Merlin